Monşarj Asansör Nedir? 

Monşarj Asansörler diğer adıyla servis asansörleri, yük taşımak için tasarlanmış insan taşıyan asansörlerin küçük versiyonlu hali olarak da tanımlanabilir. Genellikle kullanım alanlarını; lokanta, otel, hastane, sanayi tesisleri, ofis binaları, hukuk büroları ve villalarda katlar arasında malzemelerin ve yüklerin taşınması gereken yerler olarak adlandırabiliriz. İnsan bedeninin sığamayacağı şekilde tasarlanmış olup yalnızca küçük çaplı yüklerin taşındığı asansörlerdir.  

 Gıda sektöründe sık kullanılan bu tip asansörler yemek asansörü olarak da adlandırılır. Yemek asansörlerinin kapasitesi genellikle 50kg ile 300kg arasında değişkenlik göstermektedir. Mutfaklarda servis öncesi ve sonrası malzemelerin taşınması için sıklıkla tercih edilen monşarj asansör (yemek asansörü) hijyen açısından dikkat edilmesi gereken unsurlar taşımaktadır. Yükün temas ettiği noktalarda hijyene dayalı materyallerin kullanılmasına özen gösterilmelidir. Bunun için de kapı ve kabin kaplamaları paslanmaz çelikten yapılmalı ve taban malzemesi antibakteriyel tasarımlarla şekillenmelidir.  

 Bu asansör tiplerinin en önemli özelliklerinden biri kullanım kolaylığı sağlamasıdır. Bunun nedeni merkezden aşağı- yukarı açılıp kapanan kapı sistemidir. Giyotin kapı denilen bu sistem yerden kazanç sağlanmasına olanak tanır. Çünkü giyotin kapılar yarı otomatik kapılar gibi yer işgal etmemektedirler. Ayrıca servis asansörlerinde her katta kolay ulaşım sağlayacak bir kumanda paneli bulunur. Bu da çalışma sisteminin aksamaması açısında önemli bir avantaj sağlar.  

 Üretimi ve kurulumu açısından yeni nesil asansör modellerinden biri olan monşarj asansörler standart modellerin yanı sıra tüketicinin isteği doğrultusunda özel tasarımlara da sahip olabilir. Örneğin mutfakta servis amaçlı kullanılan modellerde istenilen durumlarda tabak, bardak gibi malzemelerin konulacağı raflar da yapılarak kullanım kolaylığı arttırılır ve çok daha etkin bir kullanım yaratabilirler. 

MONŞARJ ASANSÖR ÖLÇÜLERİ NELERDİR? 

Monşarj asansör tipi genellikle insan bedeninin sığmadığı şekilde tasarlanan ve belli bir yük kapasitesini taşıyabilen asansör modelidir. Monşarj asansör, var olduğu alanda çalışma rutinini aksatmaması açısından kullanıcıya büyük bir katkı sağlar. Bu yüzden de kullanılacak olduğu alanın uygunluğu ve yapısı tasarım sürecinde önem taşır. Ancak asansör ölçüleri için kesin bir çıkarımda bulunmak doğru olmaz. Çünkü standart ölçüler dışında asansörün uygulanacağı alanın görülmesi ve saptanması gibi hususlar göz önüne alınmalıdır.  

Monşarj asansörün tasarımındaki standart asansör ölçüleri için; 50×50, 60×60, 70×70, 80×80 gibi ölçülerden bahsedebiliriz. Fakat herhangi bir uzmanla konuşmadan ve gözlem yapılmadan bu ölçülerden de direkt yola çıkılmamalıdır. Standart ölçülerin yanı sıra özel ölçüler kullanılarak da üretim gerçekleşmektedir. Birbirinden farklı asansör tiplerinin her biri farklı ölçülere sahip olduğu için genel bir bilgi sağlamak için asansör boyutlarının tablolarını inceleyebilir ve bir uzman yardımı alabilirsiniz.  

MONŞARJ ASANSÖR FİYATLARI  

Monşarj asansör servis hizmetlerinizi, daha hijyenik, güvenli, hızlı ve kolay bir şekilde taşımanızı sağlar. Katlar arasında güvenli bir servis imkanı sunan bu asansör tipi sizlere kullanım kolaylığı yanında daha az enerji harcayarak tasarruf elde etmenizi sağlar. Ruhsat gerektirmeyen monşarj asansörler kurulumda kuyu dibi gerektirmez ve kullanım alanı açısından yeni nesil asansör tiplerindendir.  

Monşarj asansör fiyatları hakkında bahsedebilmek için uzman bir görüşten bilgi almak daha sağlıklı olacaktır. Fakat fiyatı belirleyen birçok etken olduğunu da unutmamakta fayda var. Monşarj asansörler standart ölçülerin dışında özel ölçüler, kaç katlı bir yapı için istendiği, ek tasarımlar ve isteklere göre değişkenlik göstermektedir. Asansör ölçüleri fiyatın belirlenmesinde etkinlik gösterir. Uzman bir yardım sayesinde daha kaliteli ve doğru bir hizmet alabilirsiniz. Monşarj asansör fiyatları için direkt olarak hizmeti isteyen kişiden ölçüler ve gerekli bilgi alınmadan fiyat bilgisi vermek doğru bir sonuç oluşturmaz.