Skip to content

Yük Asansörü

Yük asansörü endüstriyel amaçlara hizmet eder ve en kritik noktaları; aşırı yüklemelere bağlı olarak güvenilirlik, kullanım sıklığına bağlı olarak ortaya çıkan aşınmalara karşı dayanıklılık özelliklerine sahip olmalarıdır. Hidrolik veya makineli sistemleri olan yük asansörlerinin en çok tercih edileni, nominal yük kaldırma potansiyeli ile birlikte dayanıklı ve sağlam olan hidrolik kaldırma platformlarına sahip hidrolik sistemlerdir. Üretimin devamlılığı ve iş akışının aksamaması için endüstriyel dünyanın en önemli yardımcılarından biri olan yük asansörlerinin güvenlik ve hizmet konularında garantili olması önemlidir.

20 Ton

DAHA GÜVENLİ

SNC Yük Asansörleri, yük kaldırma başarısı sebebiyle hidrolik sistemli olarak tercih edilmektedir.

Türkiye’de çok sınırlı sayıda yapılan 15 tonluk yük asansörlerinden bir tanesi SNC ürünüdür.

Fabrikalarda kartlı geçiş sistemleri yük asansörüne de entegre edilebilir.

Yük Platformu

Yük platformu, endüstriyel amaçlar için kullanılan, ağır yükleri belli noktaya çıkaran ve indiren araçlardır. Bu araçlar, aynı zamanda yük asansörü, fabrika asansörü gibi isimlerle de bilinir. Fabrikalarda, depolarda, üretim tesislerinde ve bazı işletmelerde kullanılır.

Çelik kafesten oluşan bu araçlar, dikey şekilde hareket ederek zamandan ve işten tasarruf edilmesini sağlar. Yüksek dayanıklılık ve güvenliği ile öne çıkan yük asansörü, tonlarca ağırlıktaki yükleri kolay bir şekilde istenilen noktaya çıkarabilir. SNC Asansör olarak bu alandaki ihtiyaçlarınıza özel çözümler üretiyor ve uluslararası kalite standartlarına uygun yük asansörlerine sahip olmanızı sağlıyoruz.

Yük Asansörü Nedir?

Yük asansörü, yüklerin belirli bir yüksekliğe taşınması için geliştirilmiş dikey taşıyıcı sistemlerdir. Yüklerin genellikle bir çalışan kontrolünde istenen noktaya kadar çıkarılmasını sağlar. Fabrikalar ve depolar en önemli kullanım alanlarıdır. Ancak bunun haricindeki diğer endüstriyel alanlarda ve bazı işletmelerde de kullanılır.

Bu sistemlerin kendi içerisinde genel olarak iki farklı çeşidi vardır. Bunlar; makineli ve hidrolik sistemler olarak ayrılır. Makineli sistemlerde motor, çelik kafes, makara sistemi, kablo ve zincirler, aşırı yük koruma cihazı ve acil durum sistemleri temel bileşenlerdir. Motorun üretmiş olduğu güç, tahrik sistemi üzerinden çelik kafesin hareket ettirilmesini sağlar.

Bir diğer tür olan hidrolik yük asansörü ise hidrolik sistemlerden yararlanarak yükleri dikey olarak kaldıran taşıyıcı sistemlerdir. Buradaki temel bileşenler ise hidrolik pompa, hidrolik yağ, hidrolik silindir ve sıvı kontrol valfleridir.

Hidrolik sistemler, sıvıların basıncı iletme prensibine dayalı olarak geliştirilmiştir. Sistem çalıştığında hidrolik pompa yağı silindire iter ve buradaki yüzey farklılıkları sayesinde itme kuvveti katlanarak çelik kafesi kaldıracak seviyeye gelir. Bu şekilde yükler istenen yüksekliklere kadar kaldırılır. Kontrol valfleri ise yağın geri kaçmasını engelleyerek sistemin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Yük asansörü adından da anlaşılacağı gibi insan taşımak amacı ile değil de, yük ve eşya taşıma amaçlı üretilmiş asansör modelleridir. Yük taşıma amaçlı üretilen asansörlerde, hız ve konfor çokta önemli değildir. Yük taşıma işlerinin yoğun olduğu alışveriş merkezi, fabrika ve depo gibi yerlerde kullanılmak için yüksek ağırlıkları taşıma kapasitesin de tasarlanmıştır. Yük asansörlerinin; halatlı yük asansörü, rampalı yük asansörü, makaslı yük asansörü ve pistonlu yük asansörü şeklinde farklı modellerinin üretimi yapılır. Makaslı yük asansörleri kaldırma kapasitesinin fazla olduğu, yüksek katlı olmayan binalarda kullanılır. Halatlı yük asansörleri ise çok ağır yükleri taşımak amaçlı en fazla 30 metre yükseklikteki binalar için kullanıma uygundur. Pistonlu yük asansörleri ise 5000 kiloya kadar yük taşımaya uygundur aynı zamanda en fazla 20 m yüksekliğe yük taşıması yapılabilir.

Hidrolik Yük Asansörü

Hidrolik Yük asansörü orta yükseklikte binalar da Hidrolik özellik yüklenen yük asansörleri de tasarlanır. Yük asansörleri üretim amaçlarından dolayı en ağır koşullar için üretilir. Yine insan taşıma da kullanılan asansörler de olduğu gibi, yük taşımada kullanılan asansörlerde de opsiyonel bazı özellikler seçilebilir. Hidrolik özellikle tasarlanan yük asansörleri ile hem konforlu bir taşıma sağlanırken hem de işletme maliyeti açısından oldukça ekonomiktir. Hidrolik Yük asansörleri yapılmadan önce bina yapı farklılığı nedeniyle özel keşif yapılması çok önemlidir. Binaya ve taşınan yüke uygun asansör uygulaması güvenli ve uzun ömürlüdür.

Yük Asansörü Tasarımı

Yük asansörü tasarımı kullanılacak alana ve taşıma kapasitesine göre farklı özelliklerde yapılır. Kişiye ve ihtiyaçlara özel üretilen modeller farklı donanımlar eklenerek de tasarlanabilir. Yük asansörleri kapıları istenilen yükseklikte ve genişlikte üretilir. Aynı zamanda kapılar tam otomatik ya da yarı otomatik olarak üretilebilir. Aynı zamanda kuyu boyutlarının uygun olması durumunda kabin boyutları da müşterinin isteği yükseklikte ve genişlikte üretilebilir. İnsan taşıması yapılmayan bu asansörlerde özellikle asansör yük platformu zemin kısmının kaymaz malzemeden yapılması oldukça önemlidir. Asansör kabininin çok yüksek ağırlıklara karşı güvenilir olması aynı zamanda tekerlek yüzlerine destek olması amacıyla zemin kısmının ilave özel malzemelerle güçlendirilmesi gerekir.

Yük Asansörü Ölçüleri

Yük Asansörü ölçüleri 500 kg ile 15.000 kg taşıma kapasiteli üretimi yapılır. Kullanılacak depo işyeri ya da fabrika aynı zamanda taşınacak yüklerin ağırlığına uygun model seçimi yapılması oldukça önemlidir. Yük taşınmak istenen her yerde ihtiyaca uygun olarak iç ve dış mekan uygulamaları için kullanıma uygundur. Bu amaçla üretilen modellerde hızdan çok uzun ömürlü olması malzeme, aynı zamanda taşıma kapasitesi oldukça önemlidir. Çok katlı binaların, bodrum katlarına veya asma katlarına verimli, rahat ve kolay taşıma sağlayan yük asansörleri ağır yüklerin veya paketlerin katlar arasında taşınması amaçlı kullanıldığı için oldukça geniş ve yüksek üretilen modellerdir.

Yük Asansörü Özellikleri

Fabrika asansörü olarak da bilinen yük asansörleri, farklı özelliklerle donatılabilen kompleks makine sistemleridir. Söz konusu özellikler, asansörün kullanım amacına, taşınacak yüklerin özelliklerine ve kullanım koşullarına bağlı olarak farklılık gösterir. SNC Asansör olarak ihtiyaç ve beklentilerinize etkin olarak cevap verecek ürünleri sizlere sunuyoruz.

Yük asansörü özellikleri ile ilgili detaylar şu şekildedir:

 • Yük Kapasitesi

Taşıyıcı sistemlerin taşıyabileceği maksimum yük ağırlığı, en önemli özellikleri arasında yer alır. Yük kapasitesi, asansörün taşıyabileceği yük ağırlığına göre belirlenir. Yük asansörlerinin taşıma kapasiteleri, 500 kg’dan başlayarak, 20.000 kg seviyelerine kadar çıkabilir. Bu kapasite, ürünün hidrolik, elektrik veya pnömatik sistemlerine göre belirlenir.

SNC yük asansörleri, yüksek kapasiteye çıkması nedeniyle hidrolik sistemli olarak geliştirilmiştir. Türkiye’deki en yüksek taşıma kapasitesine sahip asansörlerin önemli kısmı firmamız tarafından üretilmektedir.

 • Yükseklik Aralığı

Bu ürünler, yükleri belirli bir yükseklik aralığında taşır. Yükseklik aralığı, asansörün tasarımına, kullanım amacına ve bina yüksekliğine göre belirlenir. Genel olarak bu mesafe 5 ila 50 metre arasında değişir.

 • Hız

Hız, yük taşıma gereksinimlerine ve kullanım amacına bağlı olarak farklılık gösterir. Hızlı yük asansörleri, daha büyük yükleri daha hızlı bir şekilde taşır ve zamandan tasarruf edilir. Genel olarak hızlar 0.5 m/s ila 2.0 m/s arasındadır.

 • Güvenlik

Yük asansörü, güvenlik standartlarına uygun olarak tasarlanmalıdır. Acil durum butonları, emniyet kilitleme cihazları, yangın alarm sistemleri ve yangın söndürme ekipmanları gibi özellikler, bu kapsamdadır. Bunlara ek olarak fabrika asansörü, asansör şaftı ve asansör kabinine yerleştirilen güvenlik sensörleri ve kamera sistemleriyle daha güvenli hale getirilebilir

 • Yüksek Kaliteli Malzeme

Dayanıklılık ve uzun ömürlü kullanım için yüksek kaliteli malzeme büyük bir öneme sahiptir. Bu malzemelerin kalitesi, aynı zamanda güvenliği de direkt olarak ilgilendirir. Ana gövdesi, ağır yüklerin taşınabilmesi için güçlü ve dayanıklı olmalıdır. Firma olarak en kaliteli malzemeleri kullanıyor ve ürünlerimizin uzun ömürlü olmasını sağlıyoruz.

Asansörlerin ana bileşenleri arasında çelik, alüminyum, cam, polikarbonat ve kompozit malzemeler vardır. Yük asansörlerinde kullanılan malzemeler, ağırlık, dayanıklılık, termal iletkenlik, titreşim direnci, korozyon direnci, yalıtım özellikleri ve estetik görünüm gibi özelliklere sahip olmalıdır.

 • Kontrol Sistemi

Kontrol sistemi, asansörün hareketlerini ve hızını kontrol eden bileşenleri içerir. Bu bileşenler arasında, motorlar, hidrolik pompalar, valfler, sensörler, PLC’ler ve kontrol panelleri vardır. Kontrol sistemi üzerinden bu bileşenler kontrol edilir ve yük platformu, sorunsuz bir şekilde işlevini yerine getirir.

 • Bakım ve Servis Kolaylığı

Ağır yük taşıma kabiliyetine sahip olan bu ürünlerin periyodik olarak bakımlarının yapılması gerekir. Tasarım sürecinde bakım ve servis işlemlerinin nasıl yapılacağı da dikkate alınmalıdır. Firma olarak bakım ve servisin kolay bir şekilde yapılmasını sağlayacak şekilde tasarımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Böylece ürünlerini ömrünü uzatıyor ve işletme maliyetlerini azaltıyoruz.

Yük Asansörü Fiyatları

Yük platformu, farklı özelliklere sahip olduğundan, fiyatları da bu özelliklere göre değişebilir. Yük asansörü fiyatları üzerinde birçok faktör etkilidir ve bu faktörlere bağlı olarak fiyatlar farklılık gösterir. Bu noktada en etkili olan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Malzeme kalitesi
 • Kapasite
 • Taşıma yüksekliği
 • Hareket sistemi özellikleri
 • Kontrol sistemi özellikleri
 • Asansörün kullanılacağı sektör
 • Uygulama alanı
 • Ek özellikler

Bu taşıma araçları, kullanım alanına göre özel olarak tasarlanarak da üretilebilir. Böyle durumlarda fiyatlar, standardize edilmiş ürünlere göre daha yüksek olacaktır. Yük asansörü, uzun vadeli bir yatırım olarak kabul edilmelidir. İlk maliyeti yüksek olsa da, zamandan ve işten sağlayacağı tasarruf ile bu maliyetini bir süre sonra çıkaracak ve işletmenin veya fabrikanın karlılığını artıracaktır.

Yük asansörü fiyatları içerisinde kurulum maliyetleri de yer alır. Kurulum noktasındaki zorluklara ve karmaşıklıklara bağlı olarak maliyetlerin artma olasılığı vardır.

SNC Asansör olarak sizlere, uluslararası kalite standartlarındaki yük asansörlerini, uygun fiyat avantajı ile sunuyoruz. Yük asansörü kurulumu sonrasında da destek vermeye devam ediyor ve asansörlerinin sorunsuz bir şekilde işlevlerini yerine getirmelerini sağlıyoruz. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.