Skip to content

Servis (Monsarj) Asansörü

Bu asansörler hastane, restoran ve yemekhane, çamaşırhane ve AVM gibi binalarda ağırlıklı olarak yemek servisleri için kullanılmaktadır. Gıda taşıdıkları için hijyenik unsurlar göz önüne alınarak buna uygun malzemelerden üretilmeleri gereklidir. Fonksiyonellik adına giyotin tarzı açılan kapılar da kullanılabilir. Denge ve hassasiyet göz önünde bulundurularak geliştirilmeleri gereklidir.

Çoklu

SNC Servis Asansörleri, hijyenik materyaller kullanılarak üretilir.

Gıda taşımaları sebebiyle hassas hareket ederler.

Monşarj Asansör

Kullanım amaçlarına göre farklı isimlerle anılan monşarj asansör çoğunlukla yemek, yük ve servis asansörleri olarak anılmaktadır. Otel, kafeterya, yüksek katlı yemek servisi yapan yerler, kütüphane gibi kullanım alanları vardır. En yaygın kullanımı yemek asansörü olarak karşımıza çıkmaktadır.

İçerisine insan sığmayacak şekilde tasarlanan monşarj asansörlere, kullanım amacına göre iç dizayn yapılabilmektedir. İçinde taşınacak olan malzemenin cinsine göre raf ve dolaplar eklenmesi mümkün olmaktadır. Bu nedenle üretim aşamasında ne amaçla kullanılacağının net olarak ifade edilmesi, kullanışlı bir asansöre sahip olmak için oldukça önemlidir.

En yaygın olarak yemek taşıma için kullanılması sebebiyle monşarj asansör iç malzemesi anti bakteriyel özellikte ve paslanmaz çelikten üretilir. Ayrıca çamaşır suyu, porçöz gibi yoğun içerikli temizlik ürünlerine karşı dayanıklı olması da önemli konulardan birisidir.

Monşarj Asansör Kurulumu

Farklı amaçlarla kullanan monşarj asansörler büyük çoğunlukla giyotin tipi kapılarla monte edilir. İç kullanımının genişletilmesi amacıyla bu tercih yapılır. Bu sayede ayrıca iç raflarına kolay ulaşım imkanı da elde edilir.

Büyük oranda paslanmaz çelik iç malzemeyle imal edilen monşarj asansörler işletmenin ihtiyacı doğrultusunda tasarlanır. Belirtilen ihtiyaca göre iç tasarımı da üretici tarafından değiştirilebilir. Özellikle yemek sektöründe kullanımı için tabak ve bardak gözleri eklenerek yerden tasarruf edilmesi ve taşımanın daha kolay ve sağlıklı yapılması mümkündür.

Monşarj asansörlerin kapasitesi 50 kg ile 300 kg aralığında tasarlanabilir. Alıcının ihtiyacı doğrultusunda analiz yaparak ideal kapasite belirlenir ve bu doğrultuda üretim yapılır.

Monşarj Asansörü Kullanım Alanları

Genellikle giyotin model kapılarla imal edilen monşarj asansörlerin kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Oteller
 • Kolej, özel okul vb. yemek servisi yapılan eğitim kurumları
 • Kütüphaneler
 • Çok katlı restoran ve kafeteryalar
 • Sanayi tipi büyük işletmeler
 • Çok katlı ofisler/iş merkezleri
 • Çok katlı villalar
 • Hastaneler

Tüm bu iş yerleri/kurumlarda monşarj asansörler yemek servisi amacıyla kullanılır. Kütüphane vb. yerlerde ise yük taşıması amacıyla kullanıldığı söylenebilir.

Monşarj Asansör Avantajları

Monşarj asansörlerin avantajları öncelikle kullanım amacına uygun olarak üretilmesiyle başlar. Yine de bir sıralama yapmak gerekirse:

 • İçerisine özel raf ve gözler yapılması sayesinde taşıma kapasitesinin artırılması mümkündür
 • Giyotin tipi kapı olması nedeniyle iç hacminden maksimum verim alınır
 • Çok katlı ve yük, yemek taşıması yapan işletmeler/kurumlar için kullanışlıdır
 • Paslanmaz çelikten imal edilmesi nedeniyle sterilize edilmeye uygundur

Monşarj Asansör Fiyatları

Asansör sektörünün büyük bölümünde olduğu gibi monşarj asansör fiyatları konusunda da belirleyici etkenlerin başında kat sayısı gelir. Kurulacak olan motor pompa sistemlerinin ihtiyaca göre şekillendirilmesi nedeniyle asansörün kaç kata hizmet vereceği oldukça önemlidir.

Bununla birlikte ağırlık taşıma kapasitesi de fiyata etki eden önemli unsurlardan biridir. 50 kg taşıyan bir asansör ile 300 kg taşıyan asansörün aynı maliyette olması mümkün değildir.

Monşarj asansör kurulumu, keşif ve danışmanlık için SNC Asansör ile çalışmaya karar vererek işiniz için en doğru kararı verebilirsiniz.