Hidrolik Asansör Nedir?

Hidrolik Asansör Nedir? Çalışma mekanizmasını hidrolik pompa ünitesi ile sağlanan asansör modeli olarak tanımlanır. Bu Asansör tipleri kısacası elektriğin ilk hareketini verdiği pompa yardımıyla içinde bulunan yağı iterek piston mekanizmasının kabini kaldırması esasına göre basit bir sistemle çalışır. Elektrik yardımıyla pompalayan yağ hidrolik sistem sayesinde görevini yerine getirerek borular yardımıyla silindiri harekete geçirir. Böylelikle asansör aşağı yukarı hareket eder. Bu özellikteki asansörler hareket işlemini hiçbir enerji kullanmadan yağın işlenmesi sayesinde gerçekleştirir. Kısacası hidrolik Asansör oldukça ekonomik bir tercihtir. Aynı zamanda hidrolik asansör sistemlerinin kurulum ve bakım maliyetleri düşük olup, arızalanması durumunda parça tedariki oldukça kolaydır.

Hidrolik Asansör Pistonu

Hidrolik Asansör Pistonu pompa sayesinde itilen yağın borular yardımıyla silindire ulaştırılmasıyla asansör mekanizmasının hareketini sağlayan parçadır. Bu pistonlar asansörün aşağı yöndeki hareketlerini asansör kabininin kendine ait ağırlığı ile gerçekleştirir. Asansörün yukarı doğru hareketinde ise hidrolik yağ basıncı ile pistonlar tarafından hareket sağlanır. Asansöre göre farklı özellikte piston mekanizmalı modeller bulunur. Hidrolik Asansör işleyişi sayesinde daha az güç ve enerji kullanımı nedeniyle en çok tercih edilen modellerdir. Ayni zamanda hidrolik asansör sistemi piston sayesinde oldukça sessiz çalışma özelliğine sahiptir. Bu özelliği nedeniyle hemen hemen her sektörde tercih edilen modellerdir. Hidrolik Asansör, pistonu sayesinde minimum aşınma ile problemsiz çalışırlar. Yüksek kaldırma kapasitesini hidrolik yağ basıncı ile pistonlar sayesinde emniyetli bir şekilde gerçekleşir.

Hidrolik Asansör Firmaları

Hidrolik Asansör Firmaları tarafından üretilen günümüz koşullarında işleyişi oldukça basit aynı zamanda oldukça ekonomik olan bu modeller diğer asansöre göre daha az yer kaplar. Bu Asansör modelleri eski binalara herhangi bir yapısal güçlendirme yapılmadan kurulabilir. Aynı zamanda binaya ek kat yapılması durumunda bu asansör modelleri rahatlıkla kullanılır. Daha az kişinin yaşadığı orta katlı yapılara uygun olduğu kadar, farklı sektörler ve işyerleri tarafından da tercih edilir. Talebin bu kadar fazla olması nedeniyle çok fazla hidrolik asansör üreten firma bulunur. Üretici firmalardan bazıları şunlardır:

  • Artesan
  • Bulut Asansör
  • Günay Asansör

Firmalar aynı zamanda hidrolik Asansör üretimi yaparken, Asansör yönetmeliğine uygun olmasına dikkat ederek güvenli ve kaliteli hizmet verir. Bu nedenle yönetmeliklere ve kurallara uygun firmalarla çalışmak işin kaliteli ve güvenli olması için oldukça önemlidir.

Hidrolik Asansör Fiyatları

Hidrolik asansör fiyatları söz konusu olduğunda ise müşterinin ihtiyacına uygun olarak tasarlanan ve aynı doğrultuda özellikler taşıyan ürünler için standart bir ücretlendirme yapmak mümkün değildir. Asansörün kişi taşıma kapasitesi, seyir alanı ve içinde bulunan teknolojik aksesuar ve ekipmanlara göre firmalar tarafından farklı fiyatlandırmalar yapılır. Aynı zamanda kullanılacak alana göre de fiyatlar değişiklik gösterir. Asansörler için kullanılan ürünün kalitesi ve özellikleri arttıkça aynı oranda fiyatına artacaktır.